Głównymi kategoriami na jakie rodzielamy oklejanie samochodów, jest oklejanie ochronne oraz oklejanie reklamowe. Ja zajmuję się tą drugą.
Samochód można okleić na dwa sposoby:
W całości – folia wylewana
Jest to metoda która pozwala na całkowite oklejenie samochodu, folia pojawi się nawet w najbardziej ciasnym i niedostępnym miejscu.
Ta technika jest droga, z racji na konieczność pracy w przynajmniej 3 osobowym, wykwalifikowanym zespole, oraz ze względu na wysokie ceny folii wylewanej. Cena za najmniejsze auto zacznie się w okolicach 1800 zł w naprawdę taniej firmie.
W elementach – folia polimerowa
Bardziej ekonomiczną opcją wyklejania samochodu, jest technika oklejania za pomocą folii polimerowej (jedyną tańszą opcją jest folia monomerowa, którą bardzo odradzam z racji na wysoką kurczliwość tego materiału).
W tej technologii naklejki są wycinane z barwionej w masie, lub zadrukowanej folii polimerowej. Jej główną zaleta jest niska kurczliwość, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie powstaną żadne zabrudzone, brzydkie paski kleju dookoła obkurczonych naklejek.
Wyklejanie odbywa się na płaskich, lub delikatnie obłych powierzchniach. Ta technika pozwala nam na zniwelowanie ilości zużytej folii, i jednocześnie umożliwia montaż bez pomocy innych osób. Taka aplikacja jest trwała i trzykrotnie tańsza od folii wylewanej.
Moja opinia
Samochody oklejane w całości robią wrażenie i przyciągają wzrok przechodniów. Musimy jednak pamiętać o tym, że najważniejszy jest komunikat reklamowy, a naklejki wycinane w kształt z polimeru będą mocno kontrastowe do lakieru.
Jeśli nigdy nie miałeś oklejonego samochodu i rozważasz oklejenie go folią wylewaną, ale nie wiesz jakie korzyści to przyniesie, to spróbuj najpierw zamówić oklejanie folią polimerową wycinaną w kształt – dzięki temu zbadasz czy folia wylewana jest Ci w ogóle niezbędna.